צרו קשר
09-8843616

סקירה כלכלית 02/07/2015

מאקרו בישראל

בתחילת השבוע, פרסמה הלמ"ס נתונים לחודשים מרס-מאי בדבר עליה של כ-6.2% בסך רכישות בכרטיסי האשראי וזה בהמשך למגמה בחודשים הקודמים. נראה כי למרות עליה קלה באבטלה מרמה של 4.9% ל-5%, על פי הדיווח האחרון, הצריכה הפרטית ממשיכה להיות גבוהה וזהו מנוע הצמיחה העיקרי במשק.

במקביל להתפתחויות בעולם, השקל ממשיך להתחזק מול סל המטבעות והאירו קבע השבוע תחתית חדשה, כאשר ירד לראשונה מתחת ל4.2 שקלים. התחזקות השקל, אשר מחלישה את היצוא המקומי ומוזילה את היבוא, מקטינה את הסיכוי לכך שהאינפלציה תיכנס לתוך טווח היעד של בנק ישראל. החדשות הטובות מבחינתנו הן, שבסביבה נטולת אינפלציה יהיה קשה לבנק ישראל להעלות את הריבית בטווח הקרוב.

הסדרת משק הגז

הנושא שקיבל השבוע את מרבית תשומת הלב התקשורתית, מלבד יוון, הוא מתווה הגז שהוצג השבוע. הנקודות המרכזיות במתווה הן:

 • קבוצת דלק תידרש למכור את חלקה במאגר תמר תוך 6 שנים.
 • מאגר לוויתן יפותח עד יולי 2019 ללא שינוי בבעלות.
 • המאגרים הקטנים, תנין וכריש ימכרו תוך 14 חודשים והגז אשר נמצא במאגרים אלו ישווק לישראל בלבד.
 • המחיר יוגבל ל5.4$ לתקופה של 4 שנים ובמידה והחברות ימכרו גז בחו"ל במחיר נמוך מהמחיר בארץ הם יאלצו להציע את המחיר הזול יותר גם ללקוחות הישראלים.
 • המדינה תתחייב ליציבות רגולטורית למשך 10 שנים.

מבלי להיכנס למשמעויות הספציפיות של כל סעיף ותת סעיף, ויש הרבה מאוד כאלה, יש כאן בעיקר עניין אחד חשוב לחברות הגז הישראליות והוא ודאות. מחירי המניות מתעלמים, כמעט לחלוטין, מהשווי הגלום במאגר לוויתן מכיוון שעד כה לא היה ברור מה יעלה בגורלו. אם הסדר זה יאושר באופן סופי, יינתן אור ירוק לתחילת פיתוח הנדסי של מאגר לוויתן (אשר כפול בגודלו ממאגר תמר) וכן אפשרות לחתום  מחדש על הסכמים בינלאומיים עם ירדן, מצריים ולקוחות פוטנציאליים נוספים. מלבד הוודאות, שהיא עניין מרכזי לחברות, כרגע יורד מהפרק הפיקוח על המחיר. זהו ניצחון לא קטן לשותפויות הגז ולמשקיעים. אכן שותפויות הגז נאלצות למכור את המאגרים תנין וכריש, אך הם קטנים משמעותית ביחס לתמר ולוויתן. לעומת זאת, ממכירת תמר, מאגר שכבר פותח כמעט במלואו, דלק קבוצה תהנה מתזרים מזומנים ענק המוערך בכ-8 מיליארד שקלים. תזרים זה יאפשר לעמוד בעלויות הרבות של פיתוח מאגר לוויתן וכמובן לשרת את החוב של הקבוצה.

אך אם לרגע נשמתם לרווחה, בזאת לא תם העניין! מבקר המדינה העביר טיוטא ראשונה של דוח ביקורת על משרדי הממשלה השונים, בעיקר על שרי האנרגיה בעבר ובהווה בנוגע להתנהלות הרשויות בנושא הגז. בנוסף לדוח המבקר ניתנות לציבור 3 שבועות להסתייגויות והערות ולאחר מכן הכנסת תידרש להצביע על המתווה. ליברמן הודיע שיתמוך במתווה, ולכן עם תמיכה גם מחוץ לקואליציה, גדל הסיכוי שהמתווה יאושר.

נראה שבנימין נתניהו רואה בזאת "קרב חייו" ובכן מבלי להשתמש במילים פומפוזיות אנו חושבים שראש הממשלה, כל ראש ממשלה, היה רואה בפיתוח שדות הגז משימה עליונה וזאת מכמה סיבות:

 1.   פיזור סיכונים בהספקת אנרגיה למשק.
 2.   פיתוח יחסים בינלאומיים של תלות כלכלית הדדית עם שכנינו, דבר שיביא לשיתוף אינטרסים.
 3.   עזרה דרמטית לתעשייה המקומית.
 4. הכנסות אדירות לקופת המדינה מתמלוגים, מיסים ורווחי הון  שבתורם יעזרו בחינוך, בבריאות (קצת לשחיתות) ועוד.

לכן, אנו מאמינים שאולי זה אינו קרב חייו, אך בנימין נתניהו יעשה הכל, על מנת להעביר את המתווה, כולל לוליינות פוליטית מכל סוג שהיא.

זמן פציעות בדרבי היווני

הסאגה מסתבכת כל שעה. היה תשלום שלא הועבר, היו פגישות עם שרי אוצר ובאמצע הוצהר על משאל עם ומה לא? סיוט. חשוב לזכור במהות דבר אחד, אירופה נראית כמי שלא תוותר על רפורמות מהותיות ביוון וכמי שכבר מכירה היטב באפשרות של הוצאת יוון מגוש האירו. כפי שכתבתי לכם לפני שבוע, כלכלת יוון איננה מהותית כלל. קיים חוב לגוש היורו אך יציאתה מהאיחוד תהיה במובן של זבנג וגמרנו, כמו להוריד פלסטר לא נעים. אם יוון תצא מגוש האירו, יחלפו כמה שבועות לפני שבאיחוד ישכחו בכלל שהיא הייתה שם. ואת זה חשוב לזכור.

במשאל עם אשר יתקיים ביום ראשון יצטרכו האזרחים להחליט האם הם בעד ממשלת יוון או נגדה, מהות ההצבעה תהיה: כן, אני רוצה לקבל על עצמי צנע אירופאי תמורת חילוץ והחלפת הממשל או לא, אני לא רוצה לקבל את אירופה ואת תכתיביה ואני מוכן להסתכן ביציאה מגוש האירו. סקר שנערך היום מצביע על רוב דחוק לתשובה כן.

להערכתנו, הממשל ביוון לא יעז להוציא את עצמו מגוש האירו, זו תהיה קטסטרופה יוונית. בכל מקרה נראה כבר, שהשוק המשיך הלאה…

סופ"ש נפלא.

לשירותכם תמיד, בוריס ליפשיץ

boris@itronot.co.il

09-8843616


אין לראות בניתוח זה ייעוץ לביצוע פעולות בנייר הערך ו/או החזקה של הנייר ו/או כל נכס פיננסי אחר המוזכר במכתב. הניתוח וכן המידע הנכלל במכתב איננו מהווה בשום צורה תחליף לייעוץ השקעות המותאם לצרכי הלקוח. יתרונות פיננסיים עשויה לפעול אף בניגוד למוזכר במכתב.
השירות-שלנו
היתרונות-שלנו
מה חדש?

סקירות מהמחלקה הכלכלית של יתרונות פיננסיים

 • וירוס הקורונה הסיני

  ללקוחות יתרונות פיננסיים שלום רב, הישמר והיזהר כאשר אתה מעלעל בספר העוסק בנושאי בריאות – אתה עלול למות משגיאת דפוס. – מרק טווין. בכל אתרי החדשות הכלכליים מנסים להשוות בין אירועי הסארס ומגפות אחרות לוירוס הקורונה. מנסיוני, לא ניתן להשוות … להמשיך לקרוא

 • יצירת קשר

  לקביעת פגישת הכרות ללא התחייבות,
  השאירו פרטים ונתקשר:
  שם:
  טלפון:
  מייל: